Okazuje się, że częstym hamulcem do rodzinnego wyjścia na pływalnię, czy zapisania dziewczynki na basen są obawy rodziców jak to na tym basenie będzie? Gdzie się przebierzemy, co z mokrymi włosami? W jaki strój ubrać dziewczynkę?
Dodam od siebie, że jako tatuś córeczki dodatkowo borykam się z wyzwaniem: z której toalety skorzystać wysadzając dziewczynkę? Przez które prysznice przejść z córką?
Z chłopcami sprawa wydaje się prostsza: krótkie włosy, krótkie spodenki i kłopot z głowy.
Z wieloletnich doświadczeń wiemy, że wszystkie te potencjalne ograniczenia ostatecznie są bardzo proste do rozwiązania!
Oto nasze – instruktorów i nauczycieli pływania, będącymi także rodzicami – podpowiedzi oraz sprawdzone patenty na basenowe dylematy:
1) Strój pływacki dla dziewczynki: na początku dla 3-6 latki może być dwuczęściowy – w wodzie jeszcze nie będzie przeszkadzał, a zdecydowanie szybciej i łatwiej jest skorzystać z toalety nawet samemu dziecku.
2) Czepek pływacki – sugerujemy od początku używać silikonowego czepka (odradzamy lateksowe – przy zakładaniu i zdejmowaniu wyrywają włosy, więc pośrednio zniechęcają do zabawy na basenie). Dobrze dobrany rozmiar czepka sprawi, że po wyjściu z wody jest zdecydowanie mniej suszenia.
3) Okularki pływackie – od 3,5-4 roku życia wręcz wymagamy. Chlorowana woda szczypie w oczy i bez okularków zniechęca do chodzenia na basen. Okularki muszą być dobrze dobrane i wykonane z dobrych materiałów. Nie polecamy przekazywania okularków dla dorosłych dzieciom. Dlaczego? Rozmiar oczodołów i rozstaw oczu jest u większości osób starszych zdecydowanie większy – przeciekające okularki nie dość, że nie spełniają swojej roli, to dodatkowo przeszkadzają w koncentracji ucznia. Miękki silikon okulara zapewni odpowiednie przyssanie i szczelność, a właściwie skrócona gumka nie będzie cisnęła w głowę równocześnie nie pozwalając zsuwać się goglom.
4) Suszenie włosów – większość nowoczesnych pływalni, jeszcze w strefie przebierania się ma udostępnione suszarki (np. CRW Dolinka w Elblągu). Po wyjściu ze strefy przebieralni, na ławkach można użyć własnej suszarki. Ważne, aby nie przegrzewać głowy i nie wychodzić z nagrzaną głową na powietrze.
5) Pieluchy wodne – dziecion w wieku od 2 miesięcy do 3,5-4 roku życia zalecamy noszenie pieluszek wodnych – warto zaopatrzyć się w większe pakiety przez internet – wychodzi najtaniej, ale oczywiście w razie nagłej potrzeby można kupić pojedyncze sztuki w basenowych sklepikach.
6) To jak z tym toaletami i prysznicami? Pływalnie są miejscami publicznymi. Uważamy, że ojciec z córką i matka z synem mają prawo użyć dowolnej toalety.
A prysznice? Tak samo. Jesteśmy przekonani, że i męskie i damskie są do dsypozycji. W przestrzeni publicznej użytkownicy basenu nie mają prawa się obnażać i paradować nago, więc przejście rodzica z dzieckiem przez prysznice nie powinno nikogo zaskoczyć. Tym bardziej, że prysznice elbląskiej Dolinki mają dodatkowe, zasłonięte kabiny dla chcących umyć się nago.
Oczywiście, pomimo tego zalecamy ostrożność i tolerancję.
Na wyjątkowe zajęcia w szkole pływania Grupy Wodnej zapraszamy już teraz. We wszystkie dni tygodnia, na wszystkich poziomach zaawansowania, w każdym wieku.
Marcin Trudnowski i Niezawodna Grupa Wodna.
Cennik – kliknij
Grafik – kliknij
Mapa jak dojechać na basen – kliknij
Zobacz krótki filmik z zajęć nauki i doskonalenia pływania w Grupie Wodnej – kliknij
Śledź nas na facebooku: kliknij
Osoby, które przeczytały ten artykuł zainteresowały się także:
Ile trwa nauka pływania dzieci? (Grupa Wodna poradnik dla rodziców)
Pierwszy raz na basenie – czy moje dziecko sobie poradzi? (Grupa Wodna poradnik dla rodziców)
Ile lat trwa nauka pływania dzieci? (Grupa Wodna poradnik dla rodziców)
Basen i pływanie w sezonie przeziębień. Sprawdź, czego unikać. (Grupa Wodna poradnik dla rodziców)
A co jeśli dziecko nie chce chodzić na basen? (Grupa Wodna poradnik dla rodziców)
W wodzie czy na brzegu? Gdzie powinien być instruktor w trakcie nauki pływania? (Grupa Wodna poradnik dla rodziców)