Ile czasu będzie potrzebowało moje dziecko, żeby nauczyć się pływać?
To jedno z tych pytań, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a które słyszymy prawie codziennie.
Każdy z nas jest inny, każdy ma swoje, osobiste tempo uczenia się, każdy ma swój specyficzny bagaż doświadczeń, który może mieć znaczący wpływ na indywidualne tempo zdobywania nowych umiejętności…
Trzeba to zrozumieć, aby uzbroić się w cierpliwość i pozwolić dziecku rozwijać się zgodnie z własnym tempem rozwoju.
Dzięki temu dziecko rozwija się w dobrej, pozytywnej atmosferze, a efektywność nauczania i postępy w nauce są optymalne.
Podział na grupy
W naszym systemie nauczania pływania przyjęliśmy podział na grupy na małym i dużym basenie.
Grupy A
Najpierw dziecko trafia na małą nieckę do Grupy A, gdzie budujemy solidny fundament. Wyposażamy dziecko, w tzw. narzędzia bezpieczeństwa, czyli w formie zabawy uczymy oddechu. Dopiero, gdy jesteśmy pewni, że młody pływak potrafi zarządzać oddechem (automatyczna blokada krtani, udrożnienie dróg oddechowych), wprowadzamy elementy pływalności.
Na przyswojenie tych umiejętności uczeń potrzebuje kilku – kilkunastu lekcji. Czasami zdarza się, że dziecko potrzebuje więcej czasu na przełamanie własnych strachów i lęku przed zanurzeniem głowy. Sugerujemy cierpliwość szczególnie na tym etapie. Wywieranie presji, zmuszanie, komentowanie przynosi wręcz przeciwne skutki – dziecko potrafi się jeszcze bardziej zablokować.
Zakładamy, że przy częstotliwości: jedna lekcja w tygodniu w zajęciach grupowych, po dobrze przepracowanym roku szkolnym doprowadzimy ucznia do etapu, gdzie będzie swobodnie zanurzać się na płytkiej wodzie, będzie w stanie wskoczyć do płytkiej wody z niskiego brzegu, położy się z pomocą deski na wodzie zarówno na plecach jak i brzuchu, połączy leżenie z podstawowymi ruchami kraulowymi nóg, wykona tzw strzałkę.
Grupy B
W Grupach B – zaawansowanych na małym basenie – kontynuujemy wyrabienie nawyków oddechowych łącząc w całość z podstawowymi ruchami pływackimi zarówno nóg, jak i rąk, w takich stylach, jak kraul (st. dowolny), grzbiet. Staramy się, aby na tym etapie włączyć w paletę ćwiczeń ruchy bioder do delfina z płetwami. W zależności od postępu w nauce, równocześnie staramy się adoptować dzieci do dużej, 25 metrowej pływalni. Gdy mamy pewność, że dzieci samodzielnie poradzą sobie na dużej niecce, uczniów czeka kolejny awans – grupy C – początkujące na dużej pływalni.
Czasami udaje się przeskoczyć z grup B do C w trakcie trwania roku szkolnego. Tu decyzję pozostawiamy instruktorom. Jeśli widzimy dzieci wyjątkowo szybko przyswajające umiejętności, staramy się jak najszybciej o awans do wyższej grupy. Niemniej także na tym etapie zalecamy powściągliwość u rodziców. Dobrze wypracowane nawyki zaprocentują w przyszłości.
Grupy C
Założeniami programowymi dla Grup C jest doprowadzenie ucznia do stanu, gdy posługiwać się będzie w uproszczony sposób wszystkimi czterema stylami (kraul, grzbiet, żabka, delfin). Na pokonanie tego etapu potrzeba będzie najprawdopodobniej nawet 2-3 lata.
Grupy D
Do Grup D zapraszamy tych wszystkich, którzy nie mają ambicji zawodniczych, ale chcą dobrze i sprawnie technicznie pływać wszystkimi stylami i ubiegają się o certyfikaty potwierdzające wysokie pływackie kompetencje. Tu nauka i doskonalenie może także potrwać kilka lat. Do podstawy programowej dochodzi pływanie stylem zmiennym, nawroty oraz skoki startowe. Pracy dużo, a satysfakcja i korzyści dla zdrowia ogromne. Na tym poziomie celem jest zdobycie certyfikatów kompetencji potwierdzających wyskokie umiejętności pływackie w danym stylu.
Grupy E
To grupy, gdzie uczniowie pływają stylowo i mają ambicje brać udział w amatorskich zawodach pływackich, pragną zostać ratownikami wodnymi, chcą dostać się na uczelnie wyższe, gdzie jednym z egzaminów jest egzamin z pływania. Tu nie stawiamy ograniczeń czasowych. Decyzję o kontynuowaniu zajęć pozostawiamy studentom. Wielu naszych uczniów bardzo ceni sobie trening pod okiem specjalisty i kontynuuje udział w zajęciach na tym poziomie przez wiele lat.
Dodaj tu swój tekst nagłówka
- Czy możesz sam nauczyć pływać swoje dziecko? – kliknij
- Grupa czy zajęcia indywidualne? – kliknij
- Internetowy kurs pływania – kliknij
- Zalety pływania – kliknij
- Pierwszy raz na basenie – kliknij
- Pływanie w sezonie przeziębień – kliknij
- Nauka to proces – kliknij
- W wodzie, czy na brzegu? Gdzie powinien być instruktor? – kliknij
- Jeśli dziecko nie chce chodzić na basen? – kliknij
- Grupy – zapisy – kliknij
Nasze media
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.